top of page

Att leva med havet - från varvsindustri till ålgräsängar

tis 25 nov.

|

Niagara

SAVE THE DATE: Tisdagen den 25 november bjuder Malmö-piloten inom EU-projektet Bauhaus of the Seas Sails in till ett firande för att summera projektet och blicka framåt.

Att leva med havet - från varvsindustri till ålgräsängar
Att leva med havet - från varvsindustri till ålgräsängar

Tid och plats

25 nov. 2025 16:00 – 19:00 CET

Niagara, Neptuniplan 3, 211 19 Malmö, Sverige

Om evenemanget

SAVE THE DATE: Tisdagen den 25 november bjuder Malmö-piloten inom EU-projektet Bauhaus of the Seas Sails in till ett firande för att summera projektet och blicka framåt.


Upplev en utställning om havskultur med verk som utforskar hur kan vi skapa en ny relation till havet och ta del av en paneldiskussion om Malmö som regenerativ kuststad med Isac Ekberg (Young Voices for the Baltic), Michael Palmgren (Marint Kunskapscenter), Andreas Schönström (Malmö stad) och Mirja Wande (White Arkitekter).


Vi bjuder även på lätt förtäring och dryck.


Tid och plats: Niagara - Malmö universitet, våning 2, kl. 16:00-19:00


Varmt välkommen att ta del av vad som har genomförts under projektet såväl som i samtalet om Malmös möjliga framtid som en stad som bidrar till Öresund och livet i det!


Anmäl er här: https://att-leva-med-havet.confetti.events/

Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

bottom of page